Pedał! Pedał! …

instytutpsychologiizachowan.pl

– Mam tego dość! – powiedziała Magda siadając na krześle. Jej napięte mięśnie twarzy i zaciśnięte w grymasie złości usta wskazywały na silnie przeżywane emocje. – Ciociu ja już dłużej nie wytrzymam – w akcie niemocy podparła głowę.

Spojrzałam wymownie na chrześniaczkę znad książki.

– Renata doprowadza mnie do szału!

– Uhmm – w moim głosie wyczuwalne zainteresowanie.

Magda nerwowo skomentowała przebieg zdarzenia.

– No i co ty ciotka o tym myślisz? – spojrzała na mnie wzrokiem zatroskanego spaniela.

– Hmmm – powiedziałam drapiąc się po głowie. – Pamiętasz jak uczyłaś się jeździć na rowerze? – kontynuowałam. – Był ciepły słoneczny dzień i razem z twoimi rodzicami wybraliśmy się na spacer. Jeździłaś już całkiem dobrze, a wszyscy cię chwalili. W pewnym momencie powierzchnia parku nieoczekiwanie zaczęła schodzić w dół, w stronę małego stawu. Jechałaś uśmiechnięta, radosna, coraz szybciej i szybciej. Spojrzeliśmy na siebie znacząco, mając świadomość tego, co może się za chwilę stać. „Pedał! Pedał!” – wrzasnął w twoim kierunku ojciec. „Magda hamuj!”. Było jednak za późno. Nabrałaś takiego rozpędu, że w ułamku sekundy wylądowałaś w błotnistej sadzawce. Pamiętasz to?

Obie w głośnym chichocie załapałyśmy się za boki.

– Ciociu, ale co to ma wspólnego z tym o czym Ci opowiedziałam? – zapytała już nieco rozluźniona.

– Kochanie, ze złością jest podobnie, jak z twoją jazdą na rowerze. Jeżeli nie wciśniesz w odpowiednim momencie hamulca, poniesie cię tam, gdzie tego sobie nie życzysz.

Poprzez tą historyjkę dochodzimy do sedna problemu. Niezależnie od tego, czy Ci się to spodoba, czy nie, prawda jest taka, że tylko Ty, i nikt inny, odpowiadasz za pojawiające się u siebie emocje. Tylko i wyłącznie Twoje interpretacje zachowań i sytuacji wyzwalają w Tobie takie, a nie inne odczucia. Ale jest w tym wszystkim także dobra wiadomość. Skoro to Ty jesteś odpowiedzialny lub odpowiedzialna za swoje emocje, również i TY możesz je ujarzmiać J

Jednak o tym dowiesz się z kolejnego artykułu.

Autor: Anna Walewicz-Kuc, Tomasz Kuc | Instytut Psychologii Zachowań

Warunki Bezpłatnych Przedruków

Możesz bezpłatnie wykorzystać ten artykuł na własnej stronie internetowej lub w drukowanym czasopiśmie przestrzegając poniższych warunków:

  1. Nie będziesz zmieniać tekstu bez porozumienia się z Nami.
  2. Na dole kopiowanego artykułu zamieścisz  informację następującej treści :
    autor tekstu – Anna Walewicz-Kuc, Tomasz Kuc | Instytut Psychologii Zachowań oraz odnośnik do strony  http://www.instytutpsychologiizachowan.pl

Dyskusja